Нові правила оцінки нерухомості в Україні 2024

Сервіс автоматичної оцінки нерухомості

Як відомо всім учасникам ринку нерухомості України, з 01.07.2021 року заробили чергові нові правила експертної оцінки квартир, земельних ділянок, житлових будинків, гаражів та нежитлових приміщень, що належать фізичним особам.

У 2024 році оцінка для нотаріуса не потрібна?

Фонд державного майна України анонсував запуск сервісу автоматичної оцінки нерухомості, який працює на безкоштовній основі. Таким чином, при здійсненні угод купівлі-продажу нерухомого майна замовник оцінки може самостійно увійти в електронний кабінет Єдиної бази даних звітів про оцінку та сформувати там довідку про оціночну вартість своєї нерухомості.

Підкреслимо, що тепер в цей реєстр можуть увійти не тільки оцінювачі та нотаріуси, як було до липня 2021 року. Але й просто фізичні особи-громадяни України, які мають електронний підпис.

Підводні камені роботи реєстру та електронних довідок

Співробітники Фонду державного майна України у всіх своїх виступах, пов’язаних з новими правилами проведення оцінки нерухомості для нотаріуса в 2021м році, акцентують увагу на наступному. Тепер продавці нерухомості можуть не платити оцінювачам і таким чином нібито економити значні кошти. Як можна побачити на багатьох спеціалізованих сайтах оціночних компаній тарифи на проведення оцінки нерухомості для нотаріуса в середньому становлять 1000 грн. При цьому оцінювачі враховують стан нерухомості який, безумовно, безпосередньо впливає на ринкову вартість майна.

На жаль, реєстр, він же так званий «оціночний модуль», фізичний стан нерухомості не враховує. Тобто при наявності двох квартир в новобудові, одна з яких з ремонтом, а друга без оздоблення, модуль видасть однакову оціночну вартість для обох об’єктів. Здавалося б, продавець нерухомості з ремонтом у виграші в порівнянні з продавцем більш дешевої квартири. Але при уважному розгляді питання з’ясовується, що в програші все, крім державного бюджету.

Станом на початок 2024 року по значній кількості об’єктів електронний сервіс-реєстр видає завищену ринкову вартість. Якщо по Києву справи йдуть більш-менш нормально і завищення може становити близько 25%, то по регіонах України ситуація зовсім не радісна. Колеги-оцінювачі, що працюють по областях України розповідають про випадки завищення вартість домоволодінь та земельних ділянок в рази.

Як замовити оцінку нерухомості в 2024му році?

Таким чином, практично для всіх видів об’єктів нерухомості переплата на податках і зборах буде значною. І однозначно незрівнянно більшою в порівнянні з тією 1000 грн, які за свої послуги беруть оцінювачі.

Керівники Фонду держ. майна підкреслюють, що кожен продавець нерухомості може або самостійно і безкоштовно отримати довідку про оціночну вартість свого майна, або звернутися за проведенням оцінки нерухомості, як і раніше, в одну з оціночних організацій, таких як наша компанія.

Якщо Ви зацікавлені в проведенні об’єктивної оцінки нерухомості, пропонуємо Вам звернутися до наших фахівців. Ми зробимо все можливе для того, що вартість Вашої нерухомості при продажу не була завищеною! А сума сплачених Вами при угоді податків і зборів була справедливою.

Джерело: realexpert.ua.

Поширити у Facebook