Одноповерховий або двоповерховий будинок – що краще?

Одноповерховий будинок у зимову ніч

Про що тут йдеться:

1. Найбільш поширені типи будинків

1.1. Кількість поверхів і Площа земельної ділянки

2. Переваги одноповерхових і недоліки двоповерхових будинків

3. Переваги двоповерхових і недоліки одноповерхових будинків

Найпоширеніші типи будинків

Всі знають, що найбільш поширена кількість поверхів індивідуальних житлових будинків – це один або два. На такі будинки припадає понад 95% всієї приватної забудови. У цю вибірку входять як звичайні житлові будинки в селах або в міських приватних секторах, так різноманітні дачі у садівничих товариствах – від справжніх «курників» до цілком собі сучасних котеджів.

Є, звичайно, невелика кількість будинків з трьома і більше поверхами. Однак, це скоріше виняток з правил. Така поверховість може спостерігатися на наступних типах будівель:

  1. Будинок-свічка на невеликій земельній ділянці, щоб хоч щось залишилося під город. Зазвичай практикувалося у старих дачних кооперативах. Після 1990х років такі твори архітектурного мистецтва зводити припинили.
  2. Величезний житловий будинок в дорогому котеджному містечку, наприклад, в Конча-Заспі. Такі будинки в народі називають «палацами». Будівництво таких будинків направлено на те, щоб підкреслити «статусність» власника або просто щоб людям «замилювати очі». Про раціоналізм при будівництві таких будинків мова не йде, тому і ми не будемо заглиблюватися в цю тему.
  3. Житловий будинок, який використовується як комерційна нерухомість. Хоча це часто не законно або не зовсім законно, але в деяких житлових будинках власники організовують бізнес. Найбільш поширеними варіантами є готелі та хостели. Також не рідкісні випадки використання житлових особняків під розміщення невеликих офісів різних компаній або для представництва будь-якої фірми.

Буквально в останні кілька років (скажімо, орієнтовно починаючи з 2015-го року) кількість одноповерхових будинків по відношенню до двоповерхових різко зросла. Оскільки дачне і житлове будівництво активно розвивається в передмістях всіх великих міст, цікаво проаналізувати, з чим пов’язана подібна тенденція. Чому, здавалося б, зненацька, люди припинили будувати звичні двоповерхові будинки і різко переключилися на одноповерхові?

Кількість поверхів і площа земельної ділянки

Можливо, не всі замислювалися над тим, як поверховість будівель пов’язана з площею земельних ділянок. Наприклад, в економічно розвинених містах земля завжди коштує дуже дорого, тому забудовники будують хмарочоси. І чим дорожче земля, тим більше поверхів у будівлях. І хоча собівартість будівництва одного квадратного метру багатоповерхівок зазвичай суттєво вища, ніж при малоповерховій забудові, такі будинки будувати вигідніше, ніж купити більше землі.

Багато людей пам’ятають ціни на земельні ділянки, наприклад, під Києвом або на його околицях до всесвітньої фінансової кризи 2008 року. На Осокорках ціна сотки цілком могла складати 15 тисяч доларів, а ціни у більш престижних місцях взагалі «зашкалювали». Виходячи з цього, абсолютно закономірним було масове будівництво двоповерхових будинків. Більше поверхів – важко підніматися по кілька разів на день. Менше – необхідна земельна ділянка більшої площі, що відразу істотно б’є по бюджету всього будівництва.

Починаючи приблизно з 2015-2016-х років ціни на більшість типових земельних ділянкою стабілізувалися, якщо рахувати в доларах, на сьогоднішньому рівні (2023-2024 роки). І тепер придбання ділянки більшої площі вже не є такою вже розкішшю. Якщо ми купуємо менше землі, отримуємо підвищені витрати на будівництво двоповерхового будинку. Якщо вкладаємо гроші в додаткові сотки, економимо на будівництві одноповерхового будинку. Саме зменшення цін на земельні ділянки призвело до появи значної кількості одноповерхових будинків. Архітектурні бюро окремо виділяють і просувають послуги з проектування саме одноповерхових будинків. З’явилося і значна кількість будівельних компаній, що рекламують швидке будівництво одноповерхових будинків під ключ.

Переваги одноповерхових і недоліки двоповерхових будинків

Якщо ви зараз почнете будівництво житлового будинку і будете радитися з досвідченими друзями або знайомими, які живуть за містом, то швидше за все більшість з них порадить будувати одноповерховий будинок.

Давайте виділимо основні переваги одноповерхових будівель. І тим самим одночасно позначимо і недоліки двоповерхових будинків, якщо такі знайдуться.

  • Сходи. Як правило переїжджають за місто на постійне місце проживання люди дорослі. А до того часу, коли вони закінчать будівництво і обживуться, швидше за все вони вже стануть не просто дорослими, а й «старшими». Як відомо, з віком оптимізм бігати по сходах з кожним роком зменшується. Не кажучи вже про те, чим може обернутися для літніх людей падіння зі сходів. Також елемент можливого травматизму на сходах або в результаті падіння з вікна присутній, якщо в будинку є або з часом з’являться маленькі діти.
  • Опалення. Одноповерховий будинок завжди має кращу теплоізоляцію. У ньому завжди тепліше і взимку і прохолодніше влітку. Взимку його простіше і дешевше нагріти, а влітку, навпаки, охолодити. Це пов’язано з відсутністю сходового прольоту, який з’єднує поверхи. Як правило, в двоповерховому будинку цей проліт не закривається ніяким люком, тому тепло з першого поверху вільно піднімається вгору. І з цієї причини на першому поверсі взимку прохолодно, а нагорі – жарко. При цьому рахунки за опалення виходять «космічні». Крім того, другий поверх, як правило, мансардний. А дах технічно неможливо настільки якісно утеплити, як стіни або перекриття. В одноповерховому ж будинку перекриття або взагалі герметичні, або вхід на горище закривається утепленим люком. Тому все тепло рівномірно розходиться по дому.
  • Собівартість будівництва. Будівництво одноповерхового будинку завжди дешевше. До всіх конструктивних елементів будівлі пред’являється менше вимог. Фундамент можна робити не таким об’ємним, як для високого будинку, оскільки на нього навантаження менше. Якщо будувати комфортний двоповерховий будинок, то перекриття повинно бути залізобетонне. Це дасть можливість отримати хорошу звукоізоляцію, можливість організувати на другому поверсі опалення водяними теплими підлогами, підвищить термін життя і надійність конструкції будинку. Якщо ж у вас один поверх, то дерев’яні перекриття будуть нічим не гірше, і тут можна суттєво заощадити без втрати якості життя. Всі інженерні мережі також обійдуться дорожче. Як і більшість загальнобудівельних робіт на висоті другого поверху.

Скажемо прямо, більшість людей з досвідом життя в приватному будинку сходяться на думці про те, що, якщо дозволяє площа ділянки, краще зупинити свій вибір на будівництві одноповерхового будинку. Однак, невже у нього є тільки переваги? А як же недоліки? І чи є плюси у двоповерхових котеджів? Давайте обговоримо.

Переваги двоповерхових і недоліки одноповерхових будинків

Основні переваги «двоповерхівок» ми виділили нижче. Можливо, вони не наскільки яскраво виражені, як плюси одноповерхового будівництва. Однак не можна забувати, що для кожної людини критерії вибору свої і залежать в першу чергу від особистих переваг. Крім того, є фактори, які залежать від конкретного об’єкта. Наприклад, якщо поруч з вами оселилися алкоголіки або з’явилися якісь інші неблагополучні сусіди, навряд чи вид з вікон спальні на другому поверсі на їх ділянку буде перевагою. Але в цілому ситуація виглядає наступним чином.

Головні плюси двоповерхових будинків:

  • Більше землі. Не завжди виходить купити ділянку такої площі, якої хочеться саме в тому місці, яке потрібно. Десь занадто дорого, а десь просто великих ділянок немає. Якщо вам подобається жити біля лісу, нерозумно купувати ділянку в полі тільки тому, що вона в два рази більше. Та ж ситуація, наприклад, з ділянками біля водойм. Тому, якщо ви обмежені в площі ділянки, а на ній хочеться ще організувати галявину, зону барбекю, город або навіть басейн, вихід один – будувати двоповерховий будинок.
  • Зонування. Якщо згадати, як ми ходимо в гості до власників заміських будинків, можна звернути увагу, що мало хто з гостей взагалі піднімався на другий поверх, де зазвичай розташовані спальні. Звичайно, в наших традиціях завжди гостю (другу або доброму знайомому), який прийшов у будинок перший раз, все показати. Але після цього всі посиденьки відбуваються внизу у вітальні або на кухні, наверх гості не ходять. Двоповерховий будинок пропонує природну форму зонування житлового простору: гостьова та хазяйська. Крім просто приватності, це створює в хазяйській зоні особливий затишок і атмосферу. Піднявся наверх – і все, це твій особистий простір. Де, до речі, необов’язково прибирати кожен раз перед візитом гостей. 🙂
  • Вид з вікон. Зазвичай це перевага. Якщо тільки поруч не живуть вищезгадані неблагополучні сусіди, або ваша ділянка не межує із кладовищем або промзоною. Враховуючи, що на більшості ділянок зараз ставлять паркани від двох метрів, то вікна на другому поверсі дозволяють хоча б навіть просто привітатися і перекинутися парою слів з сусідами. (Знову ж таки, якщо сусіди нормальні 🙂 ) Ну і, звичайно, іноді приємно із висоти поспостерігати, що робиться на сусідніх ділянках, взагалі на вулиці, подивитися на захід.

Підводячи підсумок статті, можна зробити висновок про те, що одноповерховий будинок має ряд важливих переваг перед двох- або, тим більше, триповерховими. Це підтверджує тенденція до появи все більшої кількості котеджів в один рівень. Проте, класичні двоповерхові будинки теж активно будуються, а значить попит на них є. Ми доклали зусиль, щоб описати основні переваги і недоліки будинків обох типів, ну а остаточне рішення, звичайно за вами.

Поширити у Facebook