Загальна інформація
Слід зазначити, що прийняття або навпаки відмова від прав на спадщину залежить виключно від бажання спадкоємця. Як у разі наявності заповіту, так і без нього спадкоємець завжди має вибір і на свій розсуд вирішує, чи приймати йому нерухомість та інше майно.
Законодавство не дозволяє вступати у права на спадщину з жодними умовами. Тому неможливо прийняти майно тільки в якійсь його частині, а від іншої частини спадщини відмовитися взагалі або оформити її з додатковими умовами. Спадкоємець, який прийняв частину майна, вважається новим власником всієї спадщини. Так, у разі прийняття нерухомості у власність, із нею «бонусом» можна придбати і боргові зобов’язання померлого, які іноді перевищують ринкову оцінку самого майна.
Спадкоємець має право не тільки просто відмовитися вступати в права на майно. Він також може сам не оформляти власність, але передати це право іншим людям на свій розсуд.
Строки прийняття спадщини
Особливості вступу у спадщину під час війни
- Терміни прийняття спадщини зупинені до закінчення воєнного часу. Якщо не встигли подати заяву на відкриття спадщини до 24.02.2022, це можна буде зробити після закінчення воєнного стану.
- Якщо заяву на оформлення нової спадкової справи було подано нотаріусу до 24.02.2022, Ви не зможете вступити в спадщину і отримати право власності на рухоме майно, нерухомість або кошти на банківських рахунках до закінчення воєнного стану. Юристи рекомендують подати документи на відкриття спадкової справи ще під час війни. Але нотаріус оформить спадщину вже тільки після закінчення військових дій та по закінченню шестимісячного терміну.
- Відкрити спадкову справу в період воєнного стану можна на всій території України. Хоча до війни місцем відкриття спадщини вважався або район проживання померлого, або місцевість, де у нього знаходилося майно. Що буде, якщо Ви відкрили спадщину, перебуваючи в іншій області, наприклад, як переміщена особа? Після закінчення воєнного стану той нотаріус повинен буде надіслати спадкову справу іншому нотаріусу за останнім місцем проживання або знаходженні переоформлюваного майна.
Для прийняття спадщини в загальному випадку встановлюється термін у шість місяців після дня смерті спадкодавця.
Буває і так, що людина має право претендувати на право власності тільки в тому випадку, якщо від нього відмовилися інші законні спадкоємці. У цьому випадку строк для прийняття такою особою спадщини встановлюється у три місяці з моменту відмови інших спадкоємців.
Спадкоємець, який протягом півроку не оформив права на спадщину, вважається таким, що відмовився від неї. Однак, безумовно, тут є винятки. Якщо спадкоємець «з’явився» вже після закінчення терміну, він ще може на щось претендувати, якщо отримає письмову згоду всіх інших спадкоємців, які вже прийняли спадщину.
Крім того, додатковий термін для переоформлення прав може бути визначений у судовому порядку. Але хороші перспективи у такого судового процесу будуть лише за умови, якщо спадкоємець зуміє довести, що він не встиг прийняти спадщину вчасно внаслідок поважних причин або обставин.
Оформлення нерухомості без документів через суд
Необхідно звернути увагу також на те, що на практиці нерідкі випадки, коли особа за життя володіла майном, але із тих чи інших причин не мала відповідних правовстановлюючих документів на нього. Особливо часто це стосується прав власності на нерухомість. Такі питання вирішуються у судовому порядку. Щоб подати заяву до канцелярії суду потрібно серед іншого подати оцінку нерухомості. Як замовити оцінку, якщо немає документів детально описано тут.