Оцінка основних засобів

Оцінка основних засобів

Оцінка основних засобів є одним з видів оцінки майна.

Найбільш розповсюдженими випадками проведення оцінки основних засобів є:

 • постановка основних засобів на баланс підприємства;
 • продаж (списання) основних засобів;
 • передача основних засобів в залог;
 • страхування основних засобів;
 • переоцінка основних засобів для МСФЗ.
 • Оцінка основних засобів – види активів

  Із точки зору оцінювача всі основні засоби можна умовно розділити на кілька груп активів. Для таких груп сама процедура та підходи до визначення ринкової вартості майна є приблизно однаковими. Також схожими є й вимоги до вихідних даних для роботи оцінювачів. Давайте розглянемо такі групи основних фондів окремо.

  Оцінка нерухомості в складі основних засобів

  Оцінка нерухомого майна – процедура досить специфічна. Тому цій темі ми присвятили окремий однойменний розділ нашого сайту. Тут же ми коротко нагадаємо, які документи необхідні для визначення ринкової вартості нерухомості:

  • Документи, що підтверджують право власності на майно. Найчастіше це договір купівлі-продажу нерухомості. Проте, варіанти можуть бути різні, наприклад, рішення суду або свідоцтво про право власності. В таких документах наводиться інформація про власника активу. А також короткі дані про його характеристики: адреса, загальна площа, тип об’єкта.
  • Технічний паспорт на об’єкт. Основними розділами цього документа з точки зору оцінювача нерухомості є наступні.
   • Оціночний акт. Іноді може називатися інакше, але зміст такий же. Наводиться перелік будівель і споруд, які знаходяться на земельній ділянці. По об’єктах вказуються основні параметри і характеристики: площа, матеріал конструктивних елементів, будівельні обсяг, рік побудови тощо.
   • Експлікації. Переліки приміщень по всіх будівлях об’єкта з розбивкою по поверхах. По кожному приміщенню вказується площа та її тип: основна або допоміжна.
   • Поверхові плани.

  Оцінка автомобілів

  Транспортні засоби зустрічаються у складі основних фондів багатьох підприємств. Незалежно від форми власності та виду господарської діяльності. Як і у випадку з нерухомістю, цьому типу активів присвячено окремі розділ сайту «Оцінка авто».

  До транспортних засобів відноситься досить широкий спектр активів. Проте в практиці проведення оцінки основних засобів найчастіше ми маємо справу з легковими, вантажними автомобілями, а також причепами. Для проведення оцінки майна такого типу нам необхідно отримати наступні документи:

  1. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Багато водіїв цей документ називають «техпаспорт». Тут міститься вся основна інформація про автомобіль: марка, модель, рік випуску, об’єм двигуна тощо.
  2. Якщо оцінюється спеціальний транспортний засіб з навісним обладнанням, необхідні відповідні документи. Тут варіанти документації можуть бути різні. Важливо отримати всі або хоча б основні параметри та характеристики встановленого навісного обладнання.

  Меблі. Комп’ютерна та офісна техніка. Обладнання та інструменти.

  Найбільш поширеними у складі ОЗ є зазначені у заголовку типи активів. Оцінка основних засобів таких видів проводиться на підставі їхнього детального переліку. У ньому вказуються характеристики кожного об’єкта: марка, модель, рік випуску. В практиці, після вивчення таких списків-завдань на оцінку майна ми виділяємо деякі позиції. І просимо замовника надати по ним додаткову інформацію.

  Давайте почнемо співпрацю!

  Для визначення обсягу, терміну виконання та вартості роботи оцінювачу необхідно побачити перелік основних засобів. У цьому переліку крім найменування повинна бути вказана дата введення в експлуатацію та первісна вартість кожної позиції.

  Ми маємо значний досвід проведення робіт різної складності: починаючи від оцінки активів малих підприємств (як правило, комп’ютерна техніка та меблі) і закінчуючи оцінкою основних засобів великих виробничих об’єднань, до складу яких може входити майно всіх видів: нерухомість, транспорт, обладнання і так далі.

  На жаль, у випадку з визначенням вартості активів не існує середніх цін на послугу. Часто замовник хоче, щоб його зорієнтували щодо вартості наших послуг ще на етапі телефонних переговорів. І це абсолютно зрозуміло та нормально. Однак, в ситуації з основними фондами всі умови співпраці обговорюються індивідуально. При цьому кількість позицій (об’єктів) у списку-завданні на проведення оцінки не відіграє вирішальної ролі. Обсяг і складність роботи більшою мірою залежить саме від типу об’єктів, а не від їхньої кількості.

  Більш того, така залежність не завжди очевидна відразу. Наприклад, оцінити старий комп’ютер, який сам по собі має незначну вартість, значно складніше, ніж більш сучасний і дорогий. Така ж ситуація має місце і з обладнанням, яке вже було знято з виробництва. І на зміну якому прийшли нові, поліпшені моделі вже з іншими, більш прогресивними характеристиками.

  Будь ласка, формуйте перелік-завдання на оцінку основних засобів і надсилайте його нам. А ми намагатимемося зробити Вам найбільш конкурентну пропозицію.
  Телефонуйте, пишіть, приходьте!

  Поширити у Facebook