Створюючи живопліт у себе на ділянці, людина не тільки прагне зробити свій будинок привабливим зовні. Але і бажає захистити свою приватну власність від сторонніх поглядів з вулиці. Ще за допомогою живоплотів можна захистити плодово-городні культури від несприятливих умов навколишнього середовища.
Перед зведенням живоплоту слід подумати про те, який саме час готові Ви витратити на очікування, поки огорожа виросте. Чи не затулить вона сонце, будучи готовою. Чи круглий рік Ви хочете захищати свою ділянку. В останньому випадку слід зробити правильний і найбільш ефективний вибір між вічнозеленими хвойними сортами і листяними культурами. Причому з огорожі, що вже виросла, можна робити незвичайні та привабливі варіації: колони, фігури тварин, отвори та інше.
Зовнішні та внутрішні живоплоти
Зовнішні живоплоти, на відміну від внутрішніх, як правило, вище, і є менш декоративними. Якщо зовнішня огорожа складається з одного сорту рослин, то політ фантазії при її формуванні вельми обмежений. Форми в цьому випадку геометрично прості. Якщо при вирощуванні береться кілька різних сортів, то тут вже можна говорити про буяння фарб і різноманітність форм. Слід враховувати, що з часом ґрунт біля огорожі починає збіднюватися. Що згубно позначиться на культурах, посаджених поруч. В цьому випадку слід підгодовувати ґрунт мінеральними добривами. При посадці живоплоту слід звернути найпершу увагу і на той факт, що деякі сорти культур пригнічують інші. Тобто призначені для окремого вирощування. Акація, наприклад, «душить» своїх сусідів, береза витісняє сосну, а яблуня і груша люблять вирощування в одиничному екземплярі.
Розмарин, лаванда, самшит або тис підходять для огорож невеликого розміру. Для високого «паркану» вибирають хвойники високих порід, в’яз або граб. Середню висоту огорожі забезпечать черемха, глід, алича. Якщо немає можливості приділяти багато часу догляду та формування огорожі, то для її виготовлення добре підійдуть спірея, барбарис або кизил. Деякі власники для додаткового захисту вдаються до вирощування сортів з шипами. Огорожі з жасмину або троянд, а також бузку та інших красиво і пишно квітучих чагарників можна використовувати всередині самої ділянки. Щоб розділити її на зони. А ось посадки з бересклета красиво відтіняють невисокі бордюри.
Лінійні посадки високих культур можна ефективно використовувати не тільки для створення живоплоту. Паркан з окремо розташованих (на відстані 2-3 метри один від одного) дерев, прекрасно захищає від крижаного вітру взимку. Адже найчастіше загибель багатьох плодово-ягідних чагарників відбувається саме через негативний вплив вітру. Для виготовлення такої захисної огорожі найкраще вибрати тополі, липу, клен, модрину. Варто зауважити, що свою захисну дію огорожа надає тоді, коли її лінія добре продувається. А тому в проміжках між деревами не повинно бути більше ніяких чагарників. Причому рядів такого «паркану» по периметру ділянки має бути два. А з боку, що особливо продувається, – навіть три.
З чого почати?
Починати висаджувати огорожу необхідно навесні, щоб у саджанців було достатньо часу для вкорінення. При підготовці ґрунту до висадки живоплоту варто виконати кілька нескладних дій. Для початку ґрунт потрібно скопати на глибину леза лопати. Потім по периметру висадки прокладають неглибоку траншею, шириною близько метра. І заповнюють її перегнилим компостом, торфом, листяним перегноєм, або будь-яким іншим добривом. Якщо ґрунт досить важкий, глинистий, то в цьому випадку варто розбавити його великим піском або дрібною галькою.
Перша обрізка
Першу обрізку варто зробити відразу після висадки. Незалежно від того, чи хочете Ви формувати крону, або огорожа буде дикорослою. Довжина першої обрізки найчастіше становить близько сорока сантиметрів від рівня землі. Відстань, на яку висаджуються культури, визначається видом огорожі. Для обрізної огорожі чагарники варто висаджувати на відстані до півметра. Якщо згодом живий паркан обрізати не будуть, то висадки можна зробити трохи частіше.
Огорожі, що висаджуються уздовж стіни, повинні складатися з тіньолюбних сортів. В цьому випадку добре підійде ліщина. Деякі хвойники також виносять притінення, але, наприклад, ялина не переносить тіні збоку. Тому висаджувати ряд варто у напрямку північ-південь, щоб освітлення доходило до всіх гілок.
Іноді основні живоплоти можна використовувати для створення фонових посадок, що несуть декоративний характер. Дуже красиво буде виглядати, наприклад, альпійська гірка. Для додаткової декоративності ділянки можна «розкидати» по її периметру посадки з досить невибагливих півоній, астильби або бадану. Ці багаторічники є просто незамінними. Вони не вимагають якогось особливого догляду і пишно цвітуть з ранньої весни до самої пізньої осені.
Жива огорожа – це завжди плюс!
Загалом, якщо Ви точно вирішили зайнятися подібною прикрасою своєї ділянки, то варто запастися великим терпінням і умінням. Зате через кілька років, Ваша ділянка буде вигідно відрізнятися від інших. Не варто забувати, що при можливому продажу красиво оформлена і доглянута ділянка землі додасть вартості при оцінці житлового будинку. І в будь-якому випадку, звичайно, буде радувати Вас і ваших близьких.