Оцінка обладнання

Оцінка обладнання

Оцінка обладнання – визначення ринкової вартості майна різних видів: від типової офісної техніки до верстатів і високотехнологічних виробничих ліній.

Скільки коштує оцінка?

Термін і вартість роботи з експертної оцінки обладнання визначається кількістю позицій в завданні на оцінку, а також типом обладнання. При цьому більший вплив має саме тип активів, а не їх кількість. Наприклад, 50 одиниць сучасних комп’ютерів і типових меблів оцінити значно простіше, ніж один малопоширений спеціалізований верстат. На жаль, не існує середньої вартості «за одиницю». Тому для формування вартості наших робіт, ми просимо надати перелік обладнання нам на електронну пошту, вайбер або телеграм.

Для чого проводять оцінку обладнання, які потрібні документи?

Найчастіше експертна оцінка ринкової вартості обладнання проводиться для цілей бухгалтерського та податкового обліку: для продажу основних засобів або внесення їх до статутного фонду підприємства. Рекомендуємо вам добірку статей на тему оцінки основних засобів. Там наводиться не тільки загальна інформація про процедуру визначення вартості активів. Але і даються рекомендації про те, на що звернути увагу при виборі оціночної компанії, щоб не стати жертвою шахраїв.

Для проведення оцінки необхідні наступні документи:

  • Перелік обладнання із зазначенням марки і моделі, дати введення в експлуатацію та первісної вартості кожного активу. У деяких випадках ми також просимо вказувати стан оцінюваного обладнання.
  • За деякими видами устаткування необхідно надати технічну документацію.

Зверніть увагу, що в більшості випадків під оцінкою майна мається на увазі визначення його ринкової вартості.

Ринкова вартість – вартість, за яку можливе відчуження об’єкта оцінки на ринку подібного майна на дату оцінки за договором, укладеним між покупцем і продавцем, після проведення відповідного маркетингу за умови, що кожна зі сторін діяла зі знанням справи, розсудливо і без примусу.

Постанова КМУ від 10 вересня 2003 р. № 1440 «Про затвердження національного стандарту №1 «Загальні положення оцінки майна та майнових прав»

Залишкова (балансова) вартість до ринкової не має ніякого відношення! Верстат може бути повністю амортизований, однак при цьому перебувати в справному стані та мати високу ринкову вартість. Також можлива ситуація, коли устаткування прийшло в непридатність і підлягає утилізації (металобрухт), а балансова вартість у нього завищена.

Оцінка копіювального обладнання

Як проводиться оцінка ринкової вартості обладнання

Існує два принципових підходи до визначення вартості основних засобів, які не відносяться до нерухомості або автомобілів:

  1. Знаходимо інформацію про продаж аналогічного або зі схожими технічними характеристиками обладнання. При цьому важливо, щоб стан такого продаваного майна відповів стану оцінюваного. Такий підхід зазвичай дає найбільш точний результат. Проблема полягає лише в тому, що для специфічних верстатів або виробничих ліній часто неможливо знайти в продажу аналогічні об’єкти.
  2. Орієнтуємося на ринкові ціни нового обладнання. При цьому важливо перейти від цієї ціни до вартості нашого об’єкта з урахуванням його технічного стану. Найскладнішим при такому підході є саме перехід від ціни нового до вартості б/в. Для цього оцінювачі розраховують різні види зносу. Про це ми детально пишемо нижче.

Як розрахувати знос основних засобів

Ще раз звертаємо увагу, що все написане нижче не відноситься до оцінки нерухомості або визначення ринкової вартості автомобілів. Для цих груп активів, в тому числі і для оцінки земельних ділянок розроблені свої методики, які працюють за іншими алгоритмами і принциповими підходами.

Накопичений обладнанням знос з точки зору оцінки ринкової вартості (не плутати з бухгалтерською амортизацією) можна розрахувати двома способами:

  • Знос за залишковим терміном служби. Такий підхід дуже схожий на добре відому бухгалтерам лінійну амортизацію. Для більшості видів основних засобів є довідкові дані про їх нормативний термін служби. Наприклад, якщо нормативний термін для офісних меблів становить 10 років, а вони простояли вже 3 роки в офісі, то знос складе 30%. Цілком зрозуміло і очевидно, що такий підхід часто дає результат, який дуже віддалений від реальності. Наприклад, той же стіл міг за три роки в офісі зберегтися в ідеальному стані, як новий. А міг пережити кілька «важких» переїздів та неакуратних співробітників і перебувати в жалюгідному вигляді без перспектив на продаж.
  • Облік всіх видів зносу: фізичний, функціональний (моральний), зовнішній (економічний). Зазвичай саме такий підхід до розрахунку зносу призводить до найбільш якісної оцінки ринкової вартості обладнання, яке вже було в роботі, брало участь у виробничих процесах. Давайте коротко опишемо, що з себе представляє кожен з трьох видів зносу.

Фізичний знос

Це самий зрозумілий і очевидний вид знецінення основних засобів, який виходить з їх технічного стану. У самому спрощеному і грубому вигляді фізичний знос можна визначати за таблицею нижче:

Шкала визначення фізичного зносу для оцінки обладнання
СтанХарактеристика стануЗнос, %
віддо
НовийНове, не експлуатувалося, у відмінному стані05
Дуже добрийОбладнання, що перебувало в експлуатації, повністю відремонтоване або реконструйоване у відмінному стані1015
ДобрийУстаткування, що перебувало в експлуатації, повністю відремонтоване або реконструйоване у доброму стані2035
ЗадовільнийПотрібен невеликий ремонт або заміна окремих дрібних елементів або деталей4060
Придатний до експлуатаціїПотрібен значний ремонт або заміна головних частин, таких як двигун або інші ключові вузли6580
ПоганийНеобхідне проведення капітального ремонту, заміна основних агрегатів8590
Непридатний або брухтОбладнання, придатне тільки для здачі на металобрухт9598

 

Звичайно, в ряді випадків конкретну величину фізичного зносу буває визначити досить складно. Якщо обладнання знаходиться в неробочому стані, часто необхідне звернення до фахівців сервісних центрів для проведення діагностики. Щоб мати можливість зрозуміти, наскільки складний і дорогий ремонт може знадобитися. Такі питання вирішуються в індивідуальному порядку по кожній проблемній позиції в ході проведення експертної оцінки основних засобів.

Функціональний, він же моральний, знос.

Такий вид зносу виникає тоді, коли в міру технічного прогресу на ринку з’являються більш сучасні аналоги обладнання, які можуть виконувати свої функції більш ефективно.

Часто буває так, що устаткування перебуває в прекрасному фізичному стані, навіть може бути новим, проте перспективи його продажу не є оптимістичними. Наприклад, куплений кілька років тому дорогий 3G модем зараз нікому не потрібен, оскільки з’явилися аналоги 4G. Які при невисокій ціні працюють на порядок продуктивніше.

Або можна згадати аматорські цифрові фотоапарати «мильниці» або найрізноманітніші аудіо-плеєри. Зараз таке обладнання нікому не потрібно, оскільки будь-який смартфон замінює собою обидва пристрої.

Зовнішній знос або економічне старіння.

Досить специфічний вид зносу, який пов’язаний більшою мірою не з самим обладнанням, а з зовнішніми факторами, що впливають на його корисність. Такими факторами можуть бути, наприклад, зміни в законодавстві, які забороняють проведення господарської діяльності, для якої це устаткування купувалося.

Зовнішній знос оцінювачі розраховують досить рідко, коли мова йде про визначення ринкової вартості вузькоспеціалізованого обладнання.

Оцінка поліграфічного обладнання

Ми будемо раді бачити Вас в числі наших постійних клієнтів, будь ласка, телефонуйте або пишіть!

Наша оціночна компанія має досвід роботи з оцінки обладнання будь-якої складності. У нас є діючі рамкові договори на регулярну експертну оцінку основних засобів з низкою великих міжнародних компаній. За понад 12 років роботи наші оцінювачі накопичили важливий досвід щодо успішного виконання подібних робіт. Безумовно, співпраці з індивідуальними клієнтами або одиничним замовленням, наприклад, з оцінки офісної техніки, також приділяємо максимум уваги!

Поширити у Facebook